назад
вперед


Симптоми і лікування хвороби Лайма

Бореліоз - полісистемна інфекція зі складним патогенезом, що включає комплексну систему імунних реакцій організму людини.

Захворювання відноситься до трансмісивним природно-вогнищевих інфекційних захворювань хронічного характеру з виникаючими рецидивами. Укус кліща призводить до поразок шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і міокарда.

Зараження відбувається в результаті укусу кліща, інфікованого спірохетами роду Боррелем. Інфекція зі слиною паразита проникає в верхню частину епітелію, де за короткий період - всього кілька днів, спирохета досягає статевої зрілості і починає розмножуватися. Личинки поширюються на сусідні ділянки шкіри, проникаючи в підшкірні шари і кровотік з ураженням внутрішніх органів.

У людському організмі боррелії можуть існувати протягом тривалого періоду, іноді роками. Зберігаючись у внутрішніх тканинах, спірохети викликають хронічний перебіг хвороби, обтяжене рецидивами. Процес розвитку Лайм-бореліозу за клінічними характеристиками аналогічний симптоматичним проявам сифілісу.

Збудник хвороби Лайма

Етіологічна неоднорідність Лайм-бореліозу доведена зовсім недавно. Довгий час вважалося, що захворювання викликане одним видом борелій - B. burgdoiferi. Отримані докази неоднорідності білкового складу ізолятів, отриманих з різних природних вогнищ, позначили більше десятка груп генома B. burgdorferi sensu lato.

В результаті у пацієнта спостерігався різний характер уражень внутрішніх органів з різними проявами захворювання. Відзначається залежність розвитку клінічної картини від місця проживання пацієнта. Розвиток хронічної форми атрофічного дерматиту пов'язано з ураженням боррелії роду В. afielii, лайм-артриту - з спірохетами В. burgdorferi s. s., неврологічних проявів - з ураженням організму спірохетами виду В. garinii.

Виходячи з отриманих даних, хвороба Лайма можна розглядати, як результат поразки численною групою боррелій, при цьому кожен вид спірохет має самостійний розвиток.

Симптоматика

Тривалість інкубаційного періоду залежить від виду паразитарного мікроорганізму. Його протяжність становить від одних до двадцяти діб. Середній період розвитку хвороби становить тиждень при фіксуванні укусу кліщем-переносником.

а) місце укусу кліща; б) межа кільцеподібної еритеми

Недуга проявляється гостро, з утворенням набрякла почервоніння в місці ураження паразитом. Пацієнти скаржаться на ознаки нудоти, загальної слабкості, помірних головних болів, втрату чутливості на місці укусу.

Умовна диференціація захворювання включає ранній і пізній періоди, причому перший характеризується двома стадіями локалізації інфекції:

1Еритемний етап включає первинне потрапляння збудника у верхні шари дерми після укусу паразитом.

2Безерітемна форма супроводжується дисемінацією спирохет і локалізацією їх у внутрішніх органах людського тіла.

На другому етапі розвитку захворювання відзначаються різні прояви клінічної картини. Перебіг хвороби залежить від видів борелій і їх дислокації у внутрішніх системах і органах.

Для проявів пізнього періоду, або третьої стадії, характерні ураження як одного органоіда, так і цілої системи внутрішніх органів. Переходу зі стадії в стадію може не спостерігатися, але на останньому етапі, можливо, прояв тільки одного симптому, що вказує на наявність інфекції.

Клінічні прояви

До систематизації хвороба Лайма описувалася переліком окремих захворювань, етіологія яких була невияснена:

-атрофічний дерматит хронічного перебігу;

-синдром Баннварта;

-еритема кільцеподібна кліщова;

-мігруюча хронічна еритема;

-радикулоневрит;

-менінгіт серозний;

-акродерматит;

-артрит хронічної форми.

 

Після встановлення спірохетозние етіології, Бореліоз був віднесений до нозологічними захворювань, отриманим трансмісивним шляхом зараження.

Людський організм відповідає високій практично абсолютної сприйнятливістю до поразки спірохетами роду Borrelia.

Інокуляція збудника в організм людини відбувається зі слиною іксодових кліщів, але розвиток аліментарного шляху зараження не виключається. У деяких випадках спостерігалася передача спірохет трансплацентарним шляхом плоду від інфікованої матері.

Хвороба прогресує в разі сукупності гематогенного і лімфогенного шляху поширення інфекції. Спірохети локалізується в суглобах, лімфатичних вузлах, викликаючи внутрішні запальні процеси органів, включаючи мозкову оболонку.

В результаті активного ураження внутрішніх органів, іксодовий кліщовий бореліоз дратує імунну систему і призводить до генерації гіперімунні відповіді людського організму.

Діагностика і терапія

При яскраво вираженому клінічному поліморфізм і відсутності симптоматики, діагностика бореліозу дуже ускладнена. Практика діагностування отриманої інфекції грунтується на описі клінічної картини. Отримання підтвердження діагнозу повинно виходити з серії проведених мікроскопічних досліджень і серологіі. Діагноз підтверджується тільки в разі виявлення клінічного маркера хвороби Лайма - мігруючої еритеми.

Аналіз периферичної крові відображає лише ступінь тяжкості внутрішнього запального процесу і не береться за основу при діагностуванні бореліозу.

Диференціальна діагностика проводиться з метою виключення з анамнезу таких захворювань, як:

-кліщового енцефаліту;

-серозного менінгіту;

-артриту;

-невриту;

-міокардиту;

-дерматитів з різною етіологією.

Терапія Лайм-бореліозу проводиться комплексно, з першочерговим усуненням причин захворювання. Залежно від розвитку інфекції і клінічного ступеня тяжкості проводять пероральний або парентеральний прийом антибіотиків.

Лікування гарячкового стану або загальної інтоксикації проводять медикаментами тетрациклінового ряду, вводячи їх пацієнтові перорально. Тетрациклінові препарати призначаються, якщо є еритема на місці укусу паразитом, а також у разі відсутності ознак серцевих, суглобових або неврологічних поразок.

При порушеннях опорно-рухових функцій, роботи серцевого м'яза або збою роботи нервової системи, викликаної хворобою, в призначення вводиться Цефтриаксон - найбільш ефективний при лікуванні хвороби Лайма медичний препарат, ніж тетрациклін.

В якості супутніх заходів до антибіотикотерапії показано проведення патогенетичного лікування:

-крапельниці з дезінтаксіонними препаратами призначають при яскраво вираженій інтоксикації і проявах гарячкового стану пацієнта;

-засоби дегідратації призначають при розвитку менінгіту;

-фізіотерапевтичне лікування проводять при проявах невритів периферичної нервової системи, черепного нерва, а також при артритах і артралгії.

Несвоєчасне звернення за медичною допомогою при відсутності лікування, призводить бореліоз до хронічної форми і провокує інвалідність.

Прогноз

При відповідної терапії прогноз сприятливий. Хронічна форма і спостерігаються рецидиви виникають у разі несвоєчасного звернення або неадекватно лікування на ранніх стадіях. Стійкі залишкові явища хвороби Лайма призводять до зниження працездатності і часткової інвалідності.

 

Спостереження за пацієнтами з боку медиків зберігається протягом року. Після перенесеного захворювання огляд терапевтом, інфекціоністом, невропатологом і імунологом повинен здійснюватися не рідше одного разу на три місяці. Через рік на підставі чотирьох оглядів фахівців може бути встановлено відсутність спирохет або перехід хвороби в хронічну форму.

 

dle

Подробнее
  • Просмотров: 1054
  • Комментариев: 0
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.